Z życia Bloch Optyk

WITAMY W ŚWIECIE PREZBIOPÓW

Witamy w świecie prezbiopów Masz ponad 40 lat? Zauważyłeś/aś, że podczas czytania odsuwasz tekst na większą odległość? Masz trudności z odczytaniem znaków przy słabszym oświetleniu? Czy odczuwasz zmęczenie podczas dłuższej pracy z bliska? Jeżeli na część pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, to najprawdopodobniej jesteś prezbiopem!

Prezbiopia (inaczej ‘starczowzroczność’) pojawia się zazwyczaj po 40 roku życia w wyniku naturalnych zmian zachodzących wraz z wiekiem. Nie jest chorobą ani zmianą patologiczną, tak więc nie podlega leczeniu. Jakie są jej przyczyny? W gałce ocznej, zaraz za tęczówką, znajduje się soczewka. U młodych osób jest ona miękka i elastyczna, z łatwością zmienia kształt umożliwiając widzenie z różnych odległości. Jednak przez całe życie stare włókna ściskane są w jądrze soczewki , przez co z wiekiem soczewka twardnieje i traci elastyczność. Większość osób nie odczuwa powolnych zmian, aż do momentu, gdy po 40 roku życia próby przeczytania drobnego druku na ulotce od leków bądź zwykłej gazety stają się problemem z powodu nieostrego obrazu. Od chwili pojawienia się, prezbiopia stopniowo postępuje w ciągu 10-12 lat, a następnie stabilizuje się na stałym poziomie.

Prezbiopię można skorygować za pomocą okularów do czytania, okularów dwuogniskowych, progresywnych oraz soczewek kontaktowych multifokalnych. Popularne okulary do czytania wspomagają nasz wzrok tylko na jedną odległość dzięki soczewkom jednoogniskowym. Prezbiopi mogą ułatwić sobie życie, kupując tzw. okulary dwuogniskowe z wyraźną poprzeczną linią oddzielającą górną część (do patrzenia w dal) od dolnej (do patrzenia blisko). Ta linia to tzw. strefa martwa, która powoduje, że nie widzimy dobrze obszarów pośrednich. Dla aktywnych osób dobrym wyborem mogą okazać się tzw. soczewki progresywne. Zmiany ostrości następują płynnie, bez nagłego przejścia z korekcji widzenia bliży i dali. Dzięki specjalnej konstrukcji soczewki progresywne umożliwiają ostre i komfortowe widzenie na każdą odległość.

Dobór okularów powinien być poprzedzony specjalistycznym badaniem.