Z życia Bloch Optyk

PRAWIDŁOWA HIGIENA PRACY PRZY MONITORZE

Jeżeli spędzacie przed monitorem komputera dużo czasu to koniecznie przeczytajcie najnowszy wpis Aleksandry Starzyckiej-Babik, która podzieliła się tym razem kilkoma zaleceniami, jak sprawić, by ślęczenie przed monitorem nie było tak zgubne dla naszego wzroku. Zapraszamy!

W ostatnim wpisie przedstawiłam problem zespołu widzenia komputerowego, który w dzisiejszych czasach jest bardzo częstą dolegliwością. Zdarza się, że nieświadomi użytkownicy, nie znający zasad higieny pracy przy monitorze, sami powodują nasilenie odczuwanych dolegliwości.
Znajomość i stosowanie się do kilku prostych zasad, może w znaczący sposób poprawić nasz komfort pracy przy monitorze, wpływając także na nasze samopoczucie po pracy.

Oto podstawowe zalecenia:

1. Zachowaj prawidłową odległość.
Optymalna odległość pracy przy monitorze to ok 60 cm. Zbyt bliska odległość będzie powodować szybsze zmęczenie, natomiast zbyt duża – trudności z odczytaniem małych liter. Należy także zwrócić uwagę na wysokość monitora, optymalne ustawienie to ok 10-15 cm poniżej poziomu oczu. Wtedy akomodacja oka funkcjonuje swobodniej. Najbardziej męcząca pozycja, to monitor ustawiony powyżej poziomu oczu, wymuszający stałe spojrzenie w górę.


2. Zadbaj o prawidłowe oświetlenie pomieszczenia.

Patrzenie na jasny, świecący monitor w zupełnie ciemnym pomieszczeniu jest mniej komfortowe niż w pomieszczeniu jasnym lub o umiarkowanym oświetleniu. Brak oświetlenia nasila zmęczenie, ale również nieodpowiednie oświetlenie może powodować dyskomfort. Nieodpowiednie oświetlenie to takie, które pada bezpośrednio na oczy lub na monitor, powodując odbicia światła od powierzchni monitora, które rozpraszają użytkownika.


3. Zadbaj o prawidłową postawę ciała

Fotel powinien zapewniać podparcie dla pleców oraz umożliwiać swobodne oparcie stóp na podłodze. Należy pamiętać, aby utrzymywać wyprostowaną postawę i nie pochylać zbyt mocno głowy do przodu. Będzie to łatwiejsze jeżeli zadbamy o odpowiednią wysokość krzesła.


4. Rób przerwy

Najbardziej efektywną metodą jest robienie przerw co 20 minut na 20 sekund. W tym czasie zmieniamy odległość i kierunek obserwacji oraz energicznie mrugamy. Najlepiej spojrzeć jak najdalej – min 5 metrów i porozglądać się w różnych kierunkach. Podczas przerwy nie trzeba wstawać od biurka wystarczy oderwać wzrok od monitora. To pozwala na zmianę napięcia mięśni poruszających gałką oczną oraz mięśni odpowiadających za akomodację oka.


5. Często mrugaj

Mruganie zapewnia odpowiednie nawilżenie oka – kluczowe dla dobrego komfortu i prawidłowej ostrości.
Przeciętnie mrugamy ok 18 razy na minutę. Podczas czytania częstotliwość mrugania spada nawet 4-krotnie. Jeżeli dodatkowo przebywamy w klimatyzowanym pomieszczeniu, gdzie powietrze jest suche, mamy duże prawdopodobieństwo nabawienia się suchości oczu. Dlatego pamiętanie o mruganiu jest tak ważne. Jeżeli same ćwiczenia mrugania nie wystarczają, warto zaopatrzyć się w sztuczne łzy i dodatkowo nawilżać oczy.


6. Sprawdź czy nie masz wady wzroku lub zaburzeń widzenia obuocznego

Nieskorygowana wada wzroku, nawet nieduża, może być przyczyną silnego dyskomfortu. Może powodować bóle głowy, oczu, wymuszać mrużenie oczu czy nienaturalne przysuwanie się do monitora lub pochylanie głowy. Poza wadami wzroku istnieją też inne problemy wzrokowe tzw zaburzenia widzenia obuocznego i akomodacji. Niestety pozostają one często niezdiagnozowane, gdyż objawy jakie wywołują bywają bardziej subtelne i zmienne, niż objawy wad wzroku.

W celu dokładnego badania widzenia obuocznego najlepiej wybrać się na badanie do optometrysty specjalizującego się w widzeniu obuocznym.

Aleksandra Starzycka-Babik