Z życia Bloch Optyk

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE NIE TYLKO LATEM

W zimowe miesiące budząc się rano i widząc za oknem intensywne słońce po tygodniu pochmurnych dni rzadko kiedy myślimy o okularach przeciwsłonecznych. Mało z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mroźne, ale słoneczne dni są bardzo szkodliwe dla naszego wzroku – promienie padają pod niskim kątem i często są bardziej oślepiające niż te latem. Nie zapominajmy także o tym, iż do naszych oczu dociera około 85% promieniowania odbitego od śniegu!

Promieniowanie UVA przenika przez chmury i jest tylko nieznacznie słabsze w zimie niż w lecie, dlatego też ochrona oczu poprzez okulary z filtrem powinna być stosowana bez względu na porę roku!

Jakie mogą być skutki długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV?
– Zaćma - czyli zmętnienie soczewki w oku,
– AMD - zwyrodnienie plamki żółtej,
– skrzydlik i tłuszczyk - zwyrodnienia spojówek.

Nawet krótsza ekspozycja może spowodować poparzenia słoneczne rogówki i spojówki, które są bardzo bolesne, mogą pogorszyć widzenie i powodować uczucie suchości. Promieniowanie ultrafioletowe może wywołać także zmiany nowotworowe skóry- powiek, okolic oczu. Nierzadkie sa także przypadki czerniaka gałki ocznej. Okulary słoneczne z filtrem chronią zarówno rogówkę, spojówkę i powieki jak i wewnętrzne warstwy oka- soczewkę i siatkówkę.

Na koniec 3 porady, jak zadbać o nasze oczy zimą:
1. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV- po lecie nie odkładaj ich do szuflady, zimą także sa przydatne.
2. Dbaj o wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Suche powietrze może potęgować symptomy suchego oka. Gdy czujesz dyskomfort, użyj kropli nawilzających.
3. Przy takich aktywnościach jak snowboard czy narty noś gogle ochronne.

mgr Katarzyna Głowacka
Optometrysta