Z życia Bloch Optyk

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE NIE TYLKO LATEM

W zimowe miesiące budząc się rano i widząc za oknem intensywne słońce po tygodniu pochmurnych dni rzadko kiedy myślimy o okularach przeciwsłonecznych. Mało z nas zdaje sobie sprawę z tego, że mroźne, ale słoneczne dni są bardzo szkodliwe dla naszego wzroku – promienie padają pod niskim kątem i często są bardziej oślepiające niż te latem. Nie zapominajmy także o tym, iż do naszych oczu dociera około 85% promieniowania odbitego od śniegu!

Promieniowanie UVA przenika przez chmury i jest tylko nieznacznie słabsze w zimie niż w lecie, dlatego też ochrona oczu poprzez okulary z filtrem powinna być stosowana bez względu na porę roku!

Jakie mogą być skutki długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV?
– Zaćma - czyli zmętnienie soczewki w oku,
– AMD - zwyrodnienie plamki żółtej,
– skrzydlik i tłuszczyk - zwyrodnienia spojówek.

Nawet krótsza ekspozycja może spowodować poparzenia słoneczne rogówki i spojówki, które są bardzo bolesne, mogą pogorszyć widzenie i powodować uczucie suchości. Promieniowanie ultrafioletowe może wywołać także zmiany nowotworowe skóry- powiek, okolic oczu. Nierzadkie sa także przypadki czerniaka gałki ocznej. Okulary słoneczne z filtrem chronią zarówno rogówkę, spojówkę i powieki jak i wewnętrzne warstwy oka- soczewkę i siatkówkę.

Na koniec 3 porady, jak zadbać o nasze oczy zimą:
1. Nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych z filtrami UV- po lecie nie odkładaj ich do szuflady, zimą także sa przydatne.
2. Dbaj o wilgotność powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Suche powietrze może potęgować symptomy suchego oka. Gdy czujesz dyskomfort, użyj kropli nawilzających.
3. Przy takich aktywnościach jak snowboard czy narty noś gogle ochronne.

mgr Katarzyna Głowacka
Optometrysta

Korzystając z serwisu tej strony internetowej zgadzasz się na używanie plików cookies, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Więcej o plikach cookies oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w zakładce Polityka Prywatności.