Z życia Bloch Optyk

Marki Bloch Optyk - Masunaga

bloch-masunaga-historia-fbA

Masunaga to ręcznie robione okulary wytwarzane w fabryce o ponad stuletniej historii i noszone przez samego cesarza Japonii.

Wszystko zaczęło się w 1905 roku, gdy Gozaemon Masunaga sprowadzając rzemieślników z Osaki i Tokio otworzył fabrykę w mieście Fukui. Można go określić współczesnym mianem społecznika, gdyż poza tworzeniem najwyższej jakości oprawek jego dużą motywacją był również rozwój regionu i kształcenie lokalnej młodzieży. To była podstawa do stworzenia jednego z najprężniejszych ośrodków optycznych na świecie.

Znaczącym momentem w historii firmy był rok 1933, kiedy to dwóch pracowników zostało poproszonych o wykonanie okularów dla ówczesnego cesarza Japonii Hirohito (obecnie nazywanego Showa od nazwy epoki w której panował). Rzemieślnicy ryzykowali życiem. Gdyby prezent nie przypadł władcy do gustu ze względu na boski status jaki posiadał cesarz zostaliby straceni. Proces tworzenia unikatowych okularów odbywał się niemal w mistycznym wymiarze. W efekcie powstały oprawki, które wzbudzają zachwyt do dnia dzisiejszego, być może ze względu na duszę, jaką przekazali im ich twórcy. Stały się również niedoścignionym wzorem doskonałości będącej głównym wyznacznikiem współczesnego funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Masunaga jest jedyną firmą tworzącą okulary na świecie, w której cała produkcja odbywa się w jednym miejscu. Ponad 200 procesów wykonywanych jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i maszyn. Jednak niezmiennie najistotniejszy jest etos pracy zatrudnionych rzemieślników. Skupienie produkcji w jednej fabryce ogranicza wydajność, ale dzięki temu powstające oprawki są wyjątkowe i unikatowe.