Z życia Bloch Optyk

Marki Bloch Optyk - Cartier

bloch-marki-cartierA

Cartier to marka uosabiająca najwyższy kunszt jubilerski i symbol luksusu. Uwielbiana przez gwiazdy i dwory królewskie na całym świecie. Edward VII określił ją „jubilerem Królów i Królem wśród jubilerów”. 

Firma założył Louis-Francois Cartier w 1847, gdy przejął zakład jubilerski w którym pracował, a w 1888 roku powstał pierwszy zegarek damski. Ekspansja firmy rozpoczęła się wraz z przeniesieniem przez Alfreda, syna założyciela siedziby do prestiżowej dzielnicy Paryża Palais-Royal na ulicę Rue de la Paix. Trzy lata później otwarte zostały oddziały w Londynie i w Nowym Jorku. Marka słynęła z innowacyjnego połączenia diamentów z platyną, wydobywając jeszcze piękniejszy blask z kamieni. Stworzony w ten sposób dekoracyjny ornament zapoczątkował styl jubilerskiej girlandy. 

Produkcję biżuterii optycznej Cartier rozpoczął w 1897 roku, najsłynniejsze dzieła z tamtego czasu to złota lorneta z diamentami i rubinami wykonana dla księcia Łobanowa, złota lorneta z diamentowym monogramem wielkiego księcia Włodzimierza czy platynowe okulary z diamentami dla księcia Jusupowa. 

W 1911 roku Alfred zaprojektował zegarek naręczny dla swojego przyjaciela lotnika Alberta Santos-Dumont, by podczas lotu nie musiał zdejmować rąk z kierownicy. W ten sposób model Santos stał się pierwszym zegarkiem na rękę dla mężczyzn, wcześniej takie zegarki nosiły tylko kobiety. A najpopularniejszym modelem w historii stał się zaprojektowany w 1917 roku model Tank, inspirowany przekrojem czołgu biorącego udział w I Wojnie Światowej. Do teraz model ten doczekał się 250 odmian, a nosili go m.in. Księżna Diana, Michelle Obama, Gary Cooper, Andy Warhol i Angelina Jolie.

Pierwsza linia okularów Cartier powstała w 1983 roku. Wykonywane są z taką samą dbałością o szczegóły i kunsztem jubilerskim jak kultowa biżuteria i zegarki. Okulary wykonywane są najczęściej z białego, żółtego i różowego złota, niejednokrotnie dodatkowo zdobione diamentami. Nieodłącznym ich elementem jest logo Panthere de Cartier oraz motyw pierścienia Trinity. Oprawy Cartier to coś więcej niż okulary - to biżuteria. Zapraszamy do salonów Bloch Optyk Avenida i Posnania!