Z życia Bloch Optyk

JAK UNIKNĄĆ PRZEMĘCZENIA WZROKU W CYFROWYM ŚWIECIE.

Jeszcze kilka lat temu, problem z widzeniem na bliskie odległości dotyczył głównie osób po 40 roku życia. Dla nich producenci soczewek okularowych stworzyli soczewki progresywne lub biurowe. Jednak tempo rozwoju technologii oraz wszechobecność urządzeń multimedialnych sprawiły, że obecnie o wiele więcej osób znaczną część dnia spędza skupiając wzrok na bliskiej odległości. Stres układu wzrokowego wywołany tym zjawiskiem jest dodatkowo nasilany intensywnym światłem emitowanym przez smertfony, tablety, laptopy,GPS itp.

Nawet typowa odległość czytania uległa przybliżeniu, ponieważ wielkość liter na smartfonie czy czytniku wymusza bliższe ustawienie tekstu niż czytanie standardowego druku książki czy gazety. Kumulacja tych czynników powoduje, iż podczas badania wzroku na problem zmęczenia oczu i nieostre widzenie podczas czytania z bliska skarżą się osoby już przed 30 rokiem życia.

Przyczyną problemu jest zwykle nadwyrężona akomodacja oka. Akomodacja to nasz naturalny zoom, który ustawia ostrosć na pożądanej przez nas odległości. Akomodacja jest rozluźniona gdy patrzymy w dal i ulega napięciu gdy przenosimy wzrok na bliską odległość. Niestety jeżeli jest w ciągłym napięciu zaczyna dawać dolegliwość w postaci zmęczenia, obniżonej koncentracji, bólów oczu i głowy, nieostrego obrazu czy wrażeni pływania obrazu.

Rozwiązaniem problemu jest stosowanie w okularach soczewek wspomagających akomodację. Nowoczesna technologia pozwala na tworzenie, takich konstrukcji, które zapewniają komfortowe widzenie na bliskie odległości bez nadwyrężania akomodacji. Soczewki te występują w różnych wersjach. Optometrysta, podczas badania wzroku, zaleci odpowiedni rodzaj, adekwatnie do stanu akomodacji oka pacjenta.