Z życia Bloch Optyk

FENOMEN SOCZEWEK PROGRESYWNYCH

Problemy z odczytaniem etykiet w sklepie, coraz dalsze odsuwanie gazety czy też książki- to naturalna konsekwencja starzenia się. Wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki wewnątrzgałkowej, a tym samym zdolność do akomodacji. Presbiopia z reguły pojawia się po 40 roku życia, właśnie wtedy zaczynamy odczuwać coraz większą trudność podczas patrzenia na przedmioty w bliskiej odległości. W rezultacie po badaniu wzroku w naszych torebkach pojawiają się okulary do czytania. Są to okulary jednoogniskowe, zapewniające komfort na jedną odległość (przy czytaniu). Niestety nasze potrzeby wzrokowe są dość zróżnicowane- aby uniknąć żonglowaniem okularami (bardzo często dwoma parami: „na bliż” i „na dal”) idealnym rozwiązaniem będą okulary progresywne.

Soczewki progresywne, przez płynne przejście mocy, pozwalają widzieć wyraźnie na wszystkie odległości. W jednej parze okularów progresywnych znajdują się moce do dali, do bliży oraz do odległości pośrednich. Innymi słowy jeśli potrzebujemy widzieć dokładnie na dużą odległość to patrzymy przez górną część soczewki (kino, prowadzenie samochodu, telewizor), poniżej mamy część przejściową (laptop, nawigacja samochodowa, bankomaty), a w dole obszar przeznaczony do ostrego widzenie na bliskie odległości (czytanie, telefon, tablet).

Soczewki progresywne to najbardziej zaawansowane technologicznie soczewki w optyce. Od dali do bliży następuje płynne przejście mocy, bez linii podziału- nikt nie widzi, że potrzebujemy okularów do czytania. Do wyboru mamy kilka różnych konstrukcji- w zależności od potrzeb wzrokowych. Dlatego też dobór docelowych soczewek progresywnych powinien następować u wykwalifikowanego optyka posiadającego niezbędną wiedzę i urządzenia do wykonania pomiarów. Ważny jest nie tylko wywiad, ale także dobrze dobrana oprawa, recepta okularowa i montaż. Ceny soczewek kształtują się na różnym poziomie, natomiast w zamiast otrzymujemy trzy pary okularów w jednych i komfort widzenia na wszystkie odległości.

W tego typu soczewkach występują też tzw. pola martwe- podczas patrzenia przez peryferyjne części soczewki może pojawić się uczucie nieostrości. W takiej sytuacji należy wykonywać więcej ruchów głową, aby patrzeć w kierunku obserwowanego przedmiotu przez odpowiedni obszar soczewki. Im wyższa konstrukcja, tym zakres tych ruchów jest mniejszy. Proces adaptacji przyspiesza jak najczęstsze noszenie okularów. Schowanie starej korekcji też pomaga- powrót do nich powoduje większe zmęczenie, bo oczy muszą przyzwyczajać się na nowo.

Na koniec chciałabym wspomnieć o najczęstszej obawie pacjentów: ‘Nie przyzwyczaję się do soczewek progresywnych, bo to musi być trudne’. Dyskomfort może się zdarzyć w starszych konstrukcjach soczewek. Tylko mały procent osób nie jest w stanie się zaadoptować, zazwyczaj są to osoby z problemami medycznymi bądź nie stosujące się do porad. Okulary progresywne to produkt „szyty na miarę”, a zatem dobierany bardzo indywidualnie. Zaawansowane technologie wykorzystywane przy projektowaniu i produkcji soczewek umożliwiają też szybszą adaptację w porównaniu do pierwszych soczewek progresywnych dostępnych na rynku. mgr Katarzyna Głowacka, optometryska w salonach Bloch Optyk