Z życia Bloch Optyk

DZIECKO U OPTYKA

Wrzesień jest szczególnym miesiącem dla dzieci, które rozpoczynają pierwszy lub kolejny rok nauki w szkole. Proces edukacji wymaga długiej i wytężonej pracy oczu na bliskie odległości. Dlatego też wzrok jest ważnym elementem procesu uczenia się- za jego pomocą odbieramy około 80% informacji o otaczającym nas świecie. Nieskorygowane wady wzroku wpływają na pogorszenie wyników w nauce, powodują trudności w pisaniu i czytaniu, niechęć do odrabiania lekcji, a także zmęczenie i rozdrażnienie. Aby uchronić dziecko przed problemami zachęcamy do regularnego, kontrolnego badania widzenia u naszych pociech. Jeżeli podczas badania u specjalisty została stwierdzona wada wzroku, konieczne jest jak najszybsze wprowadzenie korekcji (najczęściej w postaci okularów).

Nie każde dziecko zareaguje radośnie na wieść, że musi nosić okulary- całkowicie niesłusznie. Obecnie producenci opraw oferują różnorodność kształtów, kolorów i materiałów. W doborze oprawek i soczewek pomoże także pracownik salonu optycznego, który wie, na co zwrócić uwagę. Pamiętajmy, iż niezwykle ważna jest aprobata samego dziecka. Słuchajmy, co mówi dziecko, nie nalegajmy, jeżeli dziecku nie podoba się kolor oprawy. Jeżeli okulary zostaną zaakceptowane przez dziecko, to chętniej będzie je nosić.

Jako rodzic przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czy oprawa leży dobrze na nosie oraz czy pasuje do rozmiaru twarzy dziecka. Okulary nie powinny ograniczać pola widzenia ani zsuwać się z nosa. Dobrze dobrane okulary wyeliminują możliwość podglądania zza ramki. Zwróćmy także uwagę na wytrzymałość i elastyczność materiału- wiadomo, że dzieci są ruchliwe i okulary nie raz spadną na podłogę. Dodatkowa gumka lub sprężynka zapobiegnie zgubieniu okularów. Ze względów bezpieczeństwa dla dzieci polecane są soczewki organiczne- są lżejsze niż soczewki szklane i bardziej wytrzymałe. Niezbędnym minimum jest warstwa utwardzająca, która uchroni soczewki przed porysowaniem np. podczas wrzucania okularów do plecaka bez etui. Dodatkowe powłoki antyrefleksyjne wyeliminują niekorzystne odbicia światła od powierzchni soczewki. Dla dzieci, które są aktywne fizycznie najlepszym wyborem będą soczewki okularowe wykonane z poliwęglanu lub materiału o nazwie Trivex- mają one podwyższoną wytrzymałość mechaniczną.

Na koniec kilka wskazówek, które pomogą dziecku utrzymać okulary w dobrym stanie:
- Odciski palców i zabrudzenia usuwaj za pomocą ściereczki dołączonej do okularów- nie używaj do tego swoich ubrań
- Bardzo brudne okulary umyj za pomocą letniej wody
- Zakładaj i zdejmuj okulary używając obu rąk, nie ciągnij za zausznik
- Podczas zabawy nie odkładaj okularów na podłogę- możesz je przez nieuwagę zniszczyć