Z życia Bloch Optyk

DZIECI PRZED EKRANAMI

Długotrwałe wpatrywanie się w ekran komórki, tabletu czy komputera powoduje wzrost napięcia w mięśniach oka. Stąd pojawiają się bóle głowy, poczucie zmęczenia, zaczerwienienia i pieczenie oczu. To także jeden z głównych powodów związanych z problemami zasypiania. Przyczyną są krótkie, wysokoenergetyczne fale niebieskiego światła emitowane przez urządzenia cyfrowe. Ekran urządzenia oszukuje ludzkie oko, które odczytuje niebieską falę jako światło dzienne. Dzieci są bardziej wrażliwe na ten rodzaj światła, ponieważ ich oczy mają większe źrenice, a soczewki są bardziej przeźroczyste niż u dorosłego człowieka.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dzieci mogą spędzać przed ekranami maksymalnie dwie godziny dziennie (w wieku od 2 do 5 lat czas skraca się do 1 godziny). Każda kolejna godzina z tabletem, telewizorem, smartfonem to godzina mniej na inne aktywności, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju, a przede wszystkim dbania o jakość widzenia i zdrowe oczy.

Po to, by oczy dzieci były zdrowe, ważna jest zabawa na świeżym powietrzu. Wtedy dziecko nieświadomie obserwuje obiekty, które są od niego oddalone. To rodzaj profilaktyki wzroku, bo przy takiej zabawie dochodzi do rozluźnienia akomodacji czyli dostosowania się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Dodatkowym atutem zabawy na dworze jest także wpływ światła dziennego, które w okresie wzrostu dziecka wpływa na prawidłowy rozwój gałek ocznych.

I tu zapewne pojawi się pytanie: Jak w takim razie odciągnąć dziecko od telefonu, tabletu czy komputera? Odpowiedź: Nie da się tego zrobić w stu procentach, ale można nauczyć dziecko świadomego i mądrego korzystania z tego typu urządzeń.

Po pierwsze: w pomieszczeniu, w którym dziecko korzysta z elektroniki powinno być włączone dodatkowe światło, tak by telefon, czy inne urządzenie nie było jedynym jego źródłem.

Po drugie: naucz dziecko zasady 20/20/20 czyli co 20 minut podczas korzystania z urządzenia, powinna nastąpić 20 sekundowa przerwa po to, by dziecko spojrzało w dal na odległość co najmniej 6 metrów czyli 20 stóp.

Po trzecie: warto poczytać z dzieckiem lub dać mu do czytania książkę przed snem, zamiast włączać na jakimkolwiek ekranie rozbudzającą bajkę.